The Suzuki Avenis is a performance-driven Sporty scooter that has enough power to make any journey zippy.
FEATURES
– Body Mount Bright Led Headlamp
– Convenient Dual Luggage Hooks
– External Hinge Type Fuel Cap
– Front Box With USB Socket
– Front Rack For Storage
– Integrated Engine Start And Kill Switch With Suzuki Easy Start System
– Large Under Seat Storage Space
– Motorcycle Inspired Rear Indicators
– Multi-Function Digital Meter (For Standard Version)
– Side Stand Interlock
– Sport Graphics, sport Split Grab Rail
– Sporty Alloy Wheels, Sporty Led Tail Lamp, Sporty Meter Visor, Sporty Muffler Cover
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Air cooled |
| Valve System | SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 124cm³ |
| Bore x Stroke | 52.5 * 57.4 mm |
| Engine Output | 8.7ps @ 6750 rpm |
| Torque | 10.0N – m @ 5500 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Starter System | Kick and Electric |
| Transmission Type | CVT |
| Front | 90/90 – 12 Tubeless |
| Rear | 90/100 – 10 Tubeless |
| Front | Telescopic |
| Rear | Swing Arm |
| Front | Disc |
| Rear | Drum |
| Battery | Maintenance free 12V, 4Ah |
| Headlight | LED |
| Overall Length | 1,895 mm |
| Overall Width | 710 mm |
| Overall Height | 1,170 mm |
| Wheel Base | 1,265 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Mass | 106 kg |
| Fuel Tank Capacity | 5.2 L |
| Wheels | Alloy |