Presenting the upgraded Version of Burgman Street, The Special One which is Now, Even more Special.
FEATURES
– MULTI-FUNCTION FULL DIGITAL METER
– LUXURIOUS LED HEADLIGHT & POSITION LIGHTS
– FUEL INJECTION
– INTEGRATED ENGINE START AND KILL SWITCH WITH SUZUKI EASY START SYSTEM
– 21L UNDERSEAT COMPARTMENT
– 125CC ENGINE EQUIPPED WITH SUZUKI FUEL INJECTION
– 2L GLOVE BOX & FRONT RACK FOR STORAGE
– ALUMINIUM PILLION FOOTREST
– CONVENIENT DUAL LUGGAGE HOOKS
– FRONT DISC BRAKE
– LED REAR COMBINATION LIGHT
– SHUTTER KEY WITH CENTRAL SEAT LOCK
– SPORTY MUFFLER COVER
– STANDARD BODY MOUNTED WINDSCREEN
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Air cooled |
| Valve System | SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 124cm³ |
| Bore x Stroke | 52.5 * 57.4 mm |
| Engine Output | 8.7ps @ 6750 rpm |
| Torque | 10.0N – m @ 5500 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Starter System | Kick and Electric |
| Transmission Type | CVT |
| Front | 90/90 – 12 54J Tubeless |
| Rear | 90/100 – 10 53J Tubeless |
| Front | Telescopic |
| Rear | Swing Arm |
| Front | Disc |
| Rear | Drum |
| Battery | Maintenance free 12V, 4Ah |
| Headlight | LED |
| Overall Length | 1,880 mm |
| Overall Width | 715 mm |
| Overall Height | 1,140 mm |
| Wheel Base | 1,265 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Kerb Mass | 110 kg |
| Fuel Tank Capacity | 5 L |
| Wheels | Alloy (Cast) |