Presenting the upgraded Version of Nepal’s favorite Access 125 with more appeal and features.
FEATURES
– EUROPEAN DESIGN TREND
– CHROME EXTERNAL FUEL INLET
– FUEL INJECTION TECHNOLOGY
– LED HEADLAMP
– ALL NEW LED POSITION LIGHTS
– SUZUKI EASY START SYSTEM
– 24.4L Under Storage Capacity
– One Push Central Lock System
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Air cooled |
| Valve System | SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 124cm³ |
| Bore x Stroke | 52.5 * 57.4 mm |
| Engine Output | 6.2 kW @ 6500 rpm |
| Torque | 10.2Nm @ 5000 rpm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Starter System | Kick and Electric |
| Transmission Type | CVT |
| Front | 90/90 – 12 – Tubeless |
| Rear | 90/100 – 10 – Tubeless |
| Front | Telescopic |
| Rear | Swing Arm |
| Front | Disc |
| Rear | Drum |
| Battery | Maintenance free 12V, 4Ah |
| Headlight | LED |
| Overall Length | 1,835 mm |
| Overall Width | 690 mm |
| Overall Height | 1,155 mm |
| Wheel Base | 1,260 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Length | 856 mm |
| Kerb Mass | 105 kg |
| Fuel Tank Capacity | 5.3 L |
| Wheels | Alloy |