Inspired by European designs, GIXXER/GIXXER SF is a reliable partner in your journey with core value being Engine durability, Excellent Handling, Long ride comfort and state of art build quality.
FEATURES
– 41 MM LARGE-DIAMETER FRONT FORKS
– ABS
– DIGITAL INSTRUMENTATION CLUSTER
– EUROPEAN DESIGN TREND
– LED HEADLAMP
– LED TAIL LAMP
| Engine Type | 4-Stroke, 1-cylinder, Air cooled |
| Valve System | SOHC |
| Displacement | 155cm³ |
| Bore x Stroke | 56mm x 62.9mm |
| Engine Output | 13.6ps@8000 rpm |
| Torque | 13.8Nm@6000 rpm |
| Fuel System | FI |
| Starter System | ELECTRIC |
| Transmission Type | 5 Speed, MT |
| Front | 100/80-17M/C 52P |
| Rear | 140/60R17M/C 63P |
| Front | Telescopic |
| Rear | Swing arm |
| Front | Disc |
| Rear | Disc |
| Battery | Maintenance free 12V, 3Ah |
| Headlight | LED |
| Tail Light | LED |
| Overall Length | 2020 mm |
| Overall Width | 800 mm |
| Overall Height | 1,035 mm |
| Wheel Base | 1,335 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Kerb Mass | 141 Kg |
| Fuel Tank Capacity | 12 L |
| Wheels | CAST |